Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da je Jasenovac jedini logor koji nikada nije oslobođen i, naglašavajući da je i u Aušvic ušla Crvena armija, upitao ko je dozvolio da logor Jasenovac radi do 4. maja.
Vučić je, na obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac, u Spomen-području Donja Gradina, rekao da je ponosan što se još jednu godinu zaredom menja sudbina Srba koju su im drugi namenili.
"Svake godine menjamo sudbinu koju su nam namenili. Menjajući sebe, osiguravamo budućnost našeg naroda, suprotstavljajući se onima koji su nam sudbinu nestanka namenili, pokazujemo da ćemo živeti", naglasio je Vučić.
On je naveo da su partizani i Crvena armija više od sedam meseci bili u Beogradu, a da je "srbosek" u Jasenovcu i dalje neumorno radio svoj posao.
"Dan pobede, 9. maj, približava se, a ta sotona i dalje je dirigovao krvavim pirom, nesmetano i neometano. Ko je dozvolio da, kako ga veliki Gideon Grajf naziva, balkanski Aušvic radi, do 4. maja? Kako je moguće da partizanske brigade nisu napadale Jasenovac, a da su saveznici istovremeno tukli po Nišu, Leskovcu i Podborici? Ko je dozvolio da se to čudo od logora, da se rad ovog čuda od logora produži, nastavi i da gotovo niko od Srba ne opstane?", upitao je Vučić.
On je naveo da je zbog toga grupa od nekoliko stotina logoraša centralnog ustaškog logora Jasenovac skupila sav svoj očaj, pretvorila ga u hrabrost, u odlučnost i jurnula u slobodu.
"Ubrzo posle njih, još 167, od kojih je preživelo samo 11, smeštenih u Logoru 4, krenulo je u proboj ka Savi, ka životu, ali i ka večnosti koja sleduje za junaštvo. Ostali su stradali na bodljikavim žicama, u minskim poljima, pogođeni iz mitraljeza i tu je negde i kraj priče o Jasenovcu, jedinom logoru koji nikada nije oslobođen", rekao je Vučić.
Navodeći da je Crvena armija ušla u Aušvic, Vučić je naglasio da u Jasenovac niko nikada nije ušao dok sve nije bilo gotovo, u celoj Evropi, u celom svetu.
Predsednik je rekao da su ustaše dan nakon proboja logoraša napustile logor i za sobom ostavili ruševine i grobnice.
Vučić je podsetio da je sve počelo u leto 1941. godine, kada je logor formiran, navodeći da je NDH imitirala nacističku Nemačku i njene logore, a pri tome je bila surovija, neretko i groteskna u toj svojoj surovosti i bolesnija od originala koji je sledila.
"Nigde ni u jednom drugom logoru nije zabeležena tolika i takva bestijalnost. Nigde toliko različitih načina ubijanja nije primenjeno i nigde se takvom i tolikom strašću. Nigde toliko žrtava nije zaklano, ubijeno maljevima, testerisano, paljeno, kuvano u kazanima, živo spaljano, vešano, davljeno, iskidano, ubijano na najneverovatnije načine. I nigde se ljudski rod nije toliko približio paklu kao što je to činjeno ovde u Jasenovcu", rekao je Vučić.
Istakao je da je u tom logoru pune četiri godine postojao samo jedan zadatak - da bude ubijeno što više Srba, Jevreja i Roma.
"Bolesne ideje o tome da su Srbi problem tada nastale NDH, da se njima Hrvatska neće biti ni cela ni nezavisna, da je pravoslavlje najveća smetnja katoličanstvu izrodile su čitav jedan sistem satiranja svega što je srpsko. Taj sistem je podrazumevao i iseljavanje Srba i njihovo pokatoličavanje i ubijanje. Predviđeno je da svakom od ovih metoda bude podvrgnuta trećina Srba, ali je na kraju ipak preovladala želja za ubijanjem", rekao je Vučić.
On je naveo da je na teritoriji NDH u Jasenovcu, Gradiški, Pagu, Jadovnu, po jamama u pokoljima tokom Drugog svetskog rata ubijeno gotovo milion Srba.
U trenutku kada je Beograd odavno bio oslobođen i Sremski front odavno probijen, dodao je Vučić, dogodila se pobuna u Jasenovcu, a kojoj je prethodila naredba Maksa Luburića da se logor uništi, dokazi spale i preostali zarobljenici pobiju.
"Prethodila joj je poslednja velika egzekucija jasanovačkih logoraša. U predvečerje 21. aprila ustaše su pobile 640 žena, nijedna nije dočekala poslednji dan logora, ni proboj logoraša. A onda, u nedelju 22. aprila, po kiši, stotine njih je krenulo u poslednji juriš, izletevši iz baraka i zaletevši se ka istočnoj kapiji logora. Po legendi, jedan kozarački div koji se zvao Mile Ristić uspeo je da se popne na stražarsku kulu, otme ustaši mitraljez i omogući delu logoraša da pobegnu", naveo je Vučić.
On je istakao da je samo njih 111 uspelo da preživi prvi proboj, dok je u drugom samo 11 uspelo da se spase.
"U tom poslednjem činu stradali su ipak slobodni ljudi, oni koji su odlučili da budu slobodni. U žici, u logoru, u samoj smrti. I to je osnovna pouka njihovog čina. Da sloboda ne može ni da se da, ni da se uzme. Da je ona odluka svakog pojedinca", naglasio je predsednik Vučić.
Izgradićemo memorijalni centar u Donjoj Gradini i u Beogradu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da će u Donjoj Gradini nići veličanstven memorijalni centar i da će ga Srbija platiti najvećim delom, kao i u Beogradu.
Vučić je u Donjoj Gradini, na obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH, rekao da je verovao da će ideja o podizanju memorijalnih centara u Donjoj Gradini i Beogradu naići na ogroman entuzijazam ministara Vlade Srbije, ali da nije.
"Prolazili su dani i uvek bi bio neki problem. Ili lokacija ili ne znam šta sve. Lično ću, kao što sam to rekao i poslednji put, preuzeti brigu o tome i obećavam vam već sledeće godine na ovom istom mestu videćete ogroman napredak u svemu što činimo. Ovde će nići veličanstveni memorijalni centar. Srbija će da ga plati najvećim delom, i u Beogradu takođe. Kao u Jerusalim kada odete, prvo odete u Jad Vašem pa se onda sastajete sa izraelskim političarima. Tako će biti i u Beogradu. Prvo obiđete mesto najvećeg stradanja srpskog naroda, pa se onda sastajete sa svima nama", istakao je Vučić.
Predsednik je naglasio da će Srbija uvek biti tu za Republiku Srpsku i da na Srbiju mogu da računaju.
Poručio je da Srbi ne mrze nikoga, ali da mnogo vole svoju otadžbinu.
"Volimo sve druge, ali najviše, naravno, volimo svoj narod. Hoću vama u Republici Srpskoj da kažem da su krenuli na Srbiju da ne bi bilo nikoga uz Republiku Srpsku, da ne bi bilo nikoga uz naš narod na Kosovu i Metohiju. A sada, otpor je sve veći u Srbiji. Gotovo je sa njihovim revolucijama i otimanjem Srbije od njenih građana i od njenog naroda", naglasio je Vučić.
On je dodao da je ponosan i kada ga razapinju na krst, svakodnevno, u njihovim medijima svim mogućim neistinama.
"I znam da je negde i moj ostareli otac, 84 godine ima, kome su ubili oca, posmrče, ponosan na to što je video da njegov sin i kao predsednik Srbije ne želi da se dodvorava nikome, ne želi i ne mora da bude omiljen pljujući na žrtve sopstvenog naroda. Ponosan sam, predsedniče Republike Srpske, što smo zajedno danas ovde, što obeležavamo stradanje našeg naroda i hvala vam na tome što to činimo", rekao je Vučić.
Srbi odlučili da budu slobodni, ne opraštaju onima koji hoće da im ruše državu
Predsednik Srbije Aleksanar Vučić izjavio je danas da su Srbija i Republika Srpska napadnute i spolja i iznutra i istakao da su Srbi odlučili da budu slobodni i da to pravo niko ne može da im oduzme, te da nikome neće dozvoliti da im ruši državu.
"U tome je naša najveća snaga. Srbin je taj koji je doneo odluku da će da živi u slobodi. Srbin je taj koji je doneo odluku da snaži svoju državu, jer Srbinu možeš da uzmeš sve, ali nikada nećemo zaboraviti i oprostiti onima koji hoće da nam ruše državu. To Srbin nikada ne prašta", naglasio je Vučić u Donjoj Gradini, na obeležavanju Dana sećanja na žrtve genocida u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj.
On je rekao da srpski narod uporno pokušavaju da oslabe samo zato što se srpski narod "drznuo da sam donosi odluke" i bude nezavisan.
Vučić je naveo da je napadnuto sve ono što smo mislili da su naše vrednosti i da nikada niko neće moći, smeti i hteti da napadne, da je napadnuta naša sve bolja ekonomija i to što smo se drznuli da sami donosimo odluke, da budemo nezavisni, da poštujemo sebe, svoju istoriju i svoje žrtve.
"I svaki put na ovo mesto u Donjoj Gradini pitali smo se jednu stvar. Možemo li mi da oprostimo, da zaboravimo ne možemo i ne smemo? Možemo li mi da oprostimo? A u stvari pitanje je drugačije. Obrnuću ga samo i dati odgovor. U stvari, oni nama ne mogu da oproste sve ono što su nam činili. Oni nama ne mogu da oproste Jasenovac, oni nama ne mogu da oproste Jadovno, oni nama ne mogu da oproste Prebilovce. Oni nama nikada neće oprostiti to što su te jame živi svedoci onoga što su činili protiv jednog naroda", rekao je Vučić.
On je dodao da je pitanje koje su postavljali Srbi uvek bilo pogrešno, odnosno hoćemo li mi da oprostimo ili nećemo, a da zapravo oni nama nikada neće oprostiti.
"Kao što nam ovi sa zapada nikada neće oprostiti to što su pokušali da nam bombardovanjem, agresijom na Srbiju otmu Kosovo i Metohiju", rekao je Vučić.
On je dodao da je kada god je išao u Brisel i ostale gradove očekivao izvinjenje i priznanje da je Srbiji nešto oduzeto protivpravno bez odluke Saveta bezbednosti Ujedinjenih, ali da se to nikada nie desilo.
"Očekivao sam da će reći znamo da smo učinili protipravno. Gledaćemo da napravimo nešto za tu zemlju, gledaćemo neki ustupak da im učinimo. Ne, upravo obrnuto. Nikada nam neće oprostiti to što su nas bombardovali protivpravno, suprotno Povelji Ujedinjenih nacija, suprotno odlukama Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija. I mi ćemo i dalje biti žrtve njihovih loših odluka kojih se nikada neće odreći, jer veliki ne greše. Veliki ne mogu takav problem da naprave. I zato neki mali tamo neki Srbi moraju da budu odgovorni za sve to", ukazao je Vučić.
On je dodao da velike sile nisu mogle da oproste ni to kada je Srbija krenula da se razvija i kada je posle mnogo godina propadanja postajala ekonomski jača i vojno snažnija,već su počele da podržavaju saveze Albanije i Hrvatske sa tzv. Kosovom.
"Tada su rekli ne možemo to da vam oprostimo. Ne možete da budete ekonomski jači od regiona. Ne možete da budete vojno snažniji od regiona. Zato vam prave saveze Albanija, Hrvatska, koje su NATO zemlje, sa Kosovom, teritorijom koju čak i četiri NATO zemlje ne priznaju. I ne kriju zbog čega je taj vojni savez stvoren. I sve to rade u tišini praveći se da se ništa nije dogodilo. I neće nam oprostiti to što smo sebe snažili, što smo sami ojačali i što smo samo hteli da živimo bolje i da nikoga ne ugrožavamo", naveo je Vučić.
On je dodao da Srbiji nikada neće oprostiti to što Srbin ne da da mu drugi bira vlast i hoće da se on pita i da mu ne šalju poruke ni iz Brisela, Vašingtona i Londona ko treba da vodi računa o srpskim interesima.
Obeležavanje Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini počelo je danas polaganjem venaca na grobnom polju "Topole".
Vence su položili predsednik Srbije Aleksandar Vučić i delegacija Srbije, kao i delegacija Republike Srpske na čelu sa predsednikom RS Miloradom Dodikom.
Vence su položili i preživeli logoraši iz Jasenovca, kao i predstavnici jevrejskih zajednica iz Republike Srpske i Republike Srbije i udruženja Roma iz Republike Srpske i Srbije.
Cveće su položile i delegacija Veća naroda Republike Srpske, ministri u Vladi Republike Srpske, ministri u Savetu ministara, poslanici u Parlamentarnoj skupštini BiH, predstavnici opština i gradova Srbije i Republike Srpske, predstavnici Trećeg pešadijskog (Republika Srpska) puka Oružanih snaga BiH, delegacija Ministarstva odbrane i Vojske Srbije, delegacija SUBNOR-a i ostale delegacije i pojedinci.
Dan sećanja na žrtve ustaškog zločina - genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini zajednički obeležavaju vlade Republike Srpske i Srbije.
Obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u Spomen-području Donja Gradina prisustvuju i predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić, srpski član Predsedništva BiH Željka Cvijanović, predsednik Skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić i predsednik Vlade Republike Srpske Radovan Višković.
U delegaciji Srbije su i ministri Nikola Selaković, Jelena Žarić Kovačević, Milica Đurđević Stamenkovski, Đorđe Milićević, Demo Beriša, Dragan Glamočić.
Obeležavanju Dana sećanja na žrtve genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH, u Spomen-području Donja Gradina prisustvuje veliki broj građana, a obeležavanje zajednički organizuju vlade Srbije i Republike Srpske.
Sistem logora smrti NDH obuhvatao je oko 80 logora, a Donja Gradina kao najveće stratište u sistemu koncentracionih logora Jasenovac formirana je u avgustu 1941. godine.
Poslednji preživeli zatočenici u Jasenovcu počeli su proboj 22. aprila 1945. godine.
Prema podacima Spomen-područja Donja Gradina, u zloglasnom logoru Jasenovac tokom Drugog svetskog rata stradalo je 700.000 žrtava ustaškog zločina, među kojima 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja i 127.000 antifašista.
U Jasenovcu je stradalo i 20.000 dece.
Povodom sećanja na žrtve ustaškog genocida nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH-a, u Republici Srpskoj danas je dan žalosti.
Dodik: Bez obzira na mnoga osporavanja, Donja Gradina govori sama za sebe
Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas na obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini, da to mesto "govori samo od sebe" i da "ne treba nijedan zvučnik da bi se čulo" šta se tu desilo, "bez obzira na mnoga osporavanja i mnoge želje da se po drugi put ubiju oni koji su ovde sistematski ubijani".
Dodik je rekao da je tadašnja zvanična ideologija NDH bila da se deo Srba raseli, deo promeni veru, a deo ubije, ali da je "najveći deo ubijen baš ovde, u strašnim mukama".
"Oni su se takmičili da izmisle metode kako da bude što gore. Oni nisu samo ovde ubijali, nego širom svih srpskih naselja i sela. Nema nijedno srpsko mesto da u njemu nisu ubijeni seljani koji su tu živeli", kazao je Dodik.
On je naveo da su čitava Krajina, Lika, Kordun, Banija i Hercegovina "prepune jauka koji su poslati u budućnost, da svedoče o tome da u ovom svetu postoje monstrumi", koji su hteli da ubiju čitav jedan narod, dodajući da su svi svedoci "da je to nemoguće".
Podsetio je da je u Donjoj Gradini ubijeno 500.000 Srba, 40.000 Roma, 33.000 Jevreja, kao i 127.000 antifašista, koji su većinom bili Srbi.
"Jer su Srbi dizali ovde ustanke protiv fašista, muslimani su bili hrvatsko cveće, i svojom Handžar divizijom su činili zločine", rekao je Dodik.
Naveo je da "Srbi nigde nisu pravili logore", i nikada nisu sistematski uništavali neki narod, kao što je to rađeno u Donjoj Gradini "do poslednjeg dana".
"Zato su Jasenovac i Donja Gradina simbol stradanja. Sva revizija ne može da to opovrgne", istakao je Dodik.
Prema njegovim rečima, potvrda zločina počinjenih u Jasenovcu vidi se i u izraelskom muzeju Jad Vašem, gde je "zapisano za sva vremena" da je u Jasenovcu ubijeno 500.000 ljudi.
Dodik je rekao ''da ni komunizam nije uspeo da uništi sećanje na stradnja", iako su već 1947. godine, kako kaže, ''povučene komisije koje su trebale da ispitanju dešavanja u Jasenovcu''.
"U ovom kraju nema porodice koja nekoga nema koji nikada neće doći, ili je ubijen baš ovde ili ako je uspeo da se negde skloni, ganjali su ga kao zver", kazao je Dodik.
On je rekao da je odrastao na pričama o Jasenovcu i Kozari, da nikada nije razvio mržnju, ali da nikada neće orpostiti.
"Danas, zahvaljujući predsedniku (Srbije Aleksandru) Vučiću, mi uporno obeležavamo naše zajedničke datume, i najčešće su to datumi naših stradanja, veoma malo naših pobeda. Mi smo narod koji iz stradanja nalazi razlog za postojanje", rekao je Dodik.
On je rekao da je za Republiku Srpsku, Republika Srbija "svetinja", a da je za one koji hoće "slabu, nejaku" Srbiju, "Republika Srpska greška".
Dodik je rekao da je u Srbiji "na sceni 'zelena', ili kakva god 'obojena revolucija'", i da je zahvalan predsedniku Vučiću što "na pravi način" reaguje na ono što bi htelo da sruši Srbiju.
Govoreći o aktuelnim dešavanjima u Republici Srpskoj, Dodik je rekao da u Srpskoj "ne kriju činjenicu da pripadaju velikom srpskom narodu", kao i da je njegov cilj da se "obezbedi mir" i da se "političkim procesima" dođe do cilja.
"Ovaj narod zaslužuje da ima jedinstvenu državu, jedinstvenu veru, da se suportstavimo svakom ko pokuša da nam razbije našu crkvu" kazao je Dodik.
Dodao je da je "prošlo vreme" razbijanja Srbije, i da "ima bitangi" i među Srbima, ali da "oni ne odlučuju", već većinski narod.
"Moramo da budemo zajedno sa našim prijateljima Jevrejima u odbrani njihove slobode i njihove države. Gotovo identično okruženje i ciljevi. Ništa drugo ne vidimo u onome što je radio Hamas nego ono što su nama radili na Ozrenu, sekli nam glave, a onda prikazivali u zapadnim medijima da su to glave koje su Srbi odsekli. Na lažnom narativu su pravili planove kako bi oštetili nas. Danas moramo da pošaljemo podršku Izraelu i jevrejskom narodu, podršku za istrajavanje u njihovoj borbi za državu i naciju. I Srbi moraju o tome nešto da nauče", kazao je Dodik.
On je rekao da "nema dana" da neko ne pokuša da nešto loše uradi Republici Srpskoj, i da proganjaju njega, kao predsednika Republike Srpske, kao i predsednika Narodne skupštine Republike Srpske Nenada Stevandića.
"Treba da idem u Sarajevo, da se prijavimo slobodno, da seire da nas malteretiraju kao simbole Republike Srpske i naroda", rekao je Dodik.
Kazao je i da je uveren da će zajedno sa predsednikom Vučićem uspeti da sledeće godine dođe do pomaka u izgradnji memorijalnog centra u Donjoj Gradini.
"Ukoliko ova generacija nas, koji rukovodomo Republikom Srpskom i Republikom Srbijom to ne uradi, ne verujem da će druga to uraditi", zaključio je Dodik.
U Donjoj Gradini parastos i molitve za žrtve genocida u NDH
U okviru obeležavanja Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini, na platou pored grobnog polja "Topole", održava se parastos žrtvama, a potom će biti održana i jevrejska i romska molitva.
Parastos žrtvama NDH služi vladika banjalučki Jefrem.
Molitvama i parastosu prisustvuju i preživeli jasenovački logoraši, kao i ministri u vladama Srbije, Republike Srpske i Savetu ministara BiH, predstavnici diplomatskog kora, gradova i oština, jevrejskih zajednica i udruženja Roma iz Republike Srpske i Srbije, kao i veliki broj građana.
Liturgija povodom dana sećanja na žrtve genocida u NDH
U Crkvi svetih apostola Petra i Pavla u Kozarskoj Dubici služena je liturgija povodom obeležavanja Dana sećanja na žrtve ustaškog zločina genocida u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini.
Liturgiji su prisustvovali načelnik opštine Kozarska Dubica Igor Savković, predsednik Skupšine opštine Miloš Banjac, građani i potomci stradalih u logoru Jasenovac, prenosi Srna.
Liturgiji, koju su služili sveštenici banjalučke i dubičke parohije, prisustvuju i kadeti Vojne akademije u Beogradu.
Obeležavanje Dana sećanja na genocid nad Srbima, Jevrejima i Romima u NDH i 80 godina od proboja jasenovačkih logoraša, nastavlja se danas u Donjoj Gradini, na centralnom komemorativnom skupu, koji organizuju vlade Republike Srpske i Srbije.
Asiel i Acković održali jevrejske i romske molitve za nastradale u genocidu u NDH
U okviru obeležavanja Dana sećanja na žrtve zločina genocida NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i njegovom najvećem stratištu Donjoj Gradini, na platou pored grobnog polja "Topole", molitvu za stradale održali su i rabin jevrejske zajednice u Srbiji Isak Asiel i romski aktivista iz Srbije Dragoljub Acković.
Rabin Isak Asiel pročitao je molitvu za sve nacističke žrtve tokom Drugog svetskog rata, nakon čega je naveo da su Jevrejima pre naseljavanja u Izraelu govorili da idu u Palestinu, dok im danas govore da idu iz Palestine.
"Jevreje danas optužuju za aparthejd, da su genocidni, a slične optužbe trpe Srbi u Republici Srpskoj i Srbiji", kazao je Asiel.
Acković je pre molitve na romskom jeziku, obraćajući se prisutnima, kazao da su vremena za Srbiju i Republiku Srpsku vrlo teška.
Ukazao je da je na prostoru Donje Gradine stradalo više od 40.000 Roma, a da je na groblju pobrojano tačno 16.173 imena i prezimena.
"Širom NDH, najmanje još 50.000 pripadnika ovog naroda je stradalo. Odgovor na pitanje koliko je Roma stradalo u NDH potražite u sabiranju ovih podataka. Braćo i sestre, molim vas da podržite inicijativu Romske unije, da se u Evropskom parlamentu i Ujedinjenim nacijama usvoje rezolucija o samoodređenju Roma u Drugom svetskom ratu", kazao je Acković.
Grajf: Protiv opasnosti iz prošlosti moramo se boriti svakom rečju i delom
Izraelski istoričar i stručnjak za istraživanje Holokausta Gideon Grajf izjavio je danas da stradanje i događaji iz Drugog svetskog rata nikada ne bi smeli da se ponove i da režim kakav je bio u NDH nije trebalo da postoji.
Grajf je u Donjoj Gradini, na obeležavanju Dana sećanja na žrtve zločina NDH u koncentracionom logoru Jasenovac i Donjoj Gradini, istakao da ljudi moraju iz istorije da uče i da nas istorija uči šta treba da radimo, a šta ne, ako ne želimo da ponovimo greške iz prošlosti.
"Moramo obratiti pažnju na sve događaje iz prošlosti kako bismo utrli put ka boljoj budućnosti. Crni dani iz perioda 1941. do 1945. godine nikada ne bi smeli da se ponove", rekao je Grajf.
On je dodao da je režim u NDH proizvodio samo stradanje, patnju, mučenje, ponižavanje i smrt.
Grajf je istakao da se ideologije koje su, kako je naveo, jednom uništile svet i čovečanstvo ponovo uzdižu - neofašizam, neonacizam, neoustašizam i da novi oblici zla nastavljaju da ugrožavaju našu slobodu, ljudska prava i samodostojanstvo čovečanstva.
"To je opasnost koja nam preti iz mračne prošlosti i sa njom se moramo boriti svakom rečju i svakim delom", naglasio je Grajf.
On je rekao da i danas postoje brojna svedočanstva preživelih iz logora Jasenovac koja nisu objavljena i za koje se ne zna.
"Bili su zarobljeni u Jasenovcu kako bi što pre bili poslati u smrt, ali su hrvatsko-ustaške ubice svim sredstvima htele da ih muče, ponize i unište njihove živote pre nego što ih fizički ubiju. Iz tog razloga moramo da objavimo i distribuiramo priče o njihovim patnjama, ponižavanju i agoniji", naveo je Grajf.
On je ukazao da time što ćemo se upoznati sa svim tim svedočanstvima možemo izgraditi zid otpora kako se tako okrutan i opaki režim kakav je bila NDH ne bi nikada ponovio.
Grajf je dodao da Jasenovac pokazuje da pod određenim okolnostima stepen ljudske surovosti može biti neograničen i naveo da je identifikovao najmanje 57 metoda ubijanja koje su ustaške ubice razradile.
"Ustaške ubice su se čak i međusobno nadmetale ko će za jednu noć ubiti više zatvorenika. Takvo nadmetanje može da postoji samo u određenim političkim sistemima kao što je ustaški. Žrtve Jasenovca žele da nam šapnu na uho da nisu izgubile volju za životom i preživljavanjem. Uložile su sve moguće napore da prevaziđu najnepodnošljivije tegobe da sačuvaju zdravlje i volju za životom kako bi preživili ropstvo. Nisu dozvolili da budu poraženi", rekao je Grajf.
On je podsetio da su logoraši 22. aprila 1945. godine izveli i hrabri proboj iz logora kako bi stavili tačku na pakao na zemlji zvani Jasenovac.
Istakao je da duh jasenovačkih logoraša nije bio slomljen ni jedne sekunde, uprkos svim pokušajima izvršilaca zločina da im slome duh i da ih navedu da odustanu.
"U tom kontekstu možemo konstatovati da je duhovna pobeda bila na strani zarobljenika, a ne na strani progonitelja. Zarobljenici su fizički bili uništeni, ali su dobili psihičku i moralnu bitku", istakao je Grajf.